Osoby, które używają alkohol na przestrzeni całego swojego życia mogą wielokrotnie zmieniać wzór spożywania alkoholu, który można by umiejscowić na continuum od abstynencji, poprzez picie o niskim poziomie ryzyka, do spożywania alkoholu w sposób wysoce ryzykowny i szkodliwy. Niektóre z tych osób się uzależnią. Jest to wędrówka w dwie strony. Ktoś, kto aktualnie pije alkohol w sposób mało ryzykowny może w wyniku różnego rodzaju okoliczności zwiększyć swoje picie do poziomu wysoce ryzykownego. Ktoś, kto aktualnie pije ryzykownie lub szkodliwie może na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody. Abstynent może w każdej chwili zacząć pić, a osoba uzależniona może zostać abstynentem. Najmniej prawdopodobna jest sytuacja, że osobie uzależnionej uda się trwale ograniczyć spożywanie alkoholu, a więc wrócić na stałe do picia kontrolowanego, o niskim ryzyku szkód.
Za: J. Fudała: „Czy moje picie jest bezpieczne”, PARPAMEDIA, 2007
Leczenie alkoholika i dlaczego ważna jest dobra diagnoza ?
Leczenie alkoholika nie jest proste i wymaga przede wszystkim dobrej woli pacjenta. Specjalizacje medyczne dostępne w celu zapobiegania spożywaniu alkoholu mają kilka celów, a wśród nich jest ograniczenie picia. Jest tak, gdyż całkowita abstynencja poprzez natychmiastowe zaprzestanie palenia może wiązać się z tym, że u pacjenta pojawi się zespół odstawienia.
Lato jest dobrym okresem na wyprawy w nieznane. Potrzeba ogromnego samo zaparcia i silnej woli by udać się nad wodę, a następnie się nie napić z innymi. Warunki niesprzyjające w ten sposób osobie, która planuje ograniczyć picie to jeden z etapów wyzwolenia z nałogu. Z tego powodu diagnoza jest bardzo ważna, bo pomaga określić w jakich dawkach ograniczać picie. Taka diagnoza pomaga też zadecydować, czy można już próbować sprawdzać swoją wolę ograniczania picia choćby na imprezie ze znajomymi.
Skuteczne leczenie alkoholizmu – Jak leczyć i wyleczyć ?
Leczenie alkoholizmu to ciężki kawałek chleba, a żeby dobrze przygotować się warto poznać wolę pacjenta. Kiedy zastawnawiamy się, jak alkoholik leczenie odbiera to okazuje się; że jest to uzależnione od jego stopnia uzależnienia. Z tego powodu leczenie alkoholików nie jest proste.
Skuteczne leczenie alkoholika wymaga przede wszystkim dobrej woli pacjenta, a takie zdobywa się często podczas kolejnych sesji terapii. Takie leczenie alkoholowe jest również dużo efektywniejsze, kiedy opiera się na szeroko rozumianej współpracy osób bliskich.
W tym wypadku do łączenia z bliskich z terapią główną rolę odgrywa stawianie na wolną wolę pacjenta. Wtedy można w terapii używać konkretnych metod leczenia. W zależności od tego, jak silna jest wola pacjenta; tak terapia jest początkowo skierowana na ograniczenie picia. Jeśli pacjent ma problem z zauważeniem problemu to terapia koncentruje się na tym. Następnym krokiem jest dopiero ograniczanie picia terapią, które pomaga go wyleczyć.
Alkohol a siłownia, czyli nałóg i jego wpływ na ćwiczenia
Każdy psychoterapeuta podobnie, jak ten warszawski zauważy, że koks, alkohol i każda inna używka wpływa negatywnie na leczenie uzależnienia. Kiedy, więc pacjent stawia przed sobą pytania alkohol, a trening. Czy tracimy mięśnie ? To należy mu wytłumaczyć, że leczenie jednej używki drugą i chodzenie na siłownie problemu nie rozwiąże. Marihuana, a siłownia to taki sam problem; jak alkohol spożywany podczas ćwiczeń. Warto, więc aby osoba ograniczająca spożywanie alkoholu miała o tym świadomość i unikała także innych negatywnych bodźców. Każdy, bowiem z nich może mieć wpływ na skuteczność terapii.