Czas trwania terapii w poradni to 4 miesiące. Jest on sześć razy krótszy niż czas leczenia w formie ambulatoryjnej w tradycyjnych poradniach, który wynosi około 24 miesiące.
Proces terapeutyczny rozpoczyna się jedną bądź dwoma godzinnymi sesjami diagnostycznymi, których celem jest kwalifikacja klienta do programu nauki picia w sposób kontrolowany.
Terapia indywidualna trwa 15 godzin. Celem spotkań indywidualnych jest ustalenie dawki alkoholu odpowiedniej dla klienta, którą będzie w stanie kontrolować. Podczas pierwszych spotkań wyznaczane są przy współudziale pacjenta cele terapeutyczne.
Proponowany plan terapii zakłada uczestnictwo w 1 godzinnym spotkaniu indywidualnym w tygodniu. Mniejsze obciążenie czasowe terapią nie dominuje życia klientów, pozwalając na normalne funkcjonowanie.
Program terapeutyczny został opracowany przez zespół ekspertów zajmujących się teoretycznymi i praktycznymi aspektami problemu uzależnień od substancji i uzależnień behawioralnych.
Program terapeutyczny wyróżnia dwa etapy:
- I etap terapii – etap nauki kontrolowania picia,
- II etap terapii – rozwój umiejętności społecznych klienta pozwalających na lepsze zarządzanie piciem.
Zalecane są minimum dwa spotkania z pacjentem i członkami jego rodziny. Ich celem jest zapoznanie rodziny z zasadami programu, psychoedukacja, stworzenie środowiska sprzyjającego terapii.
Po ukończonym programie sesje indywidualne powinny odbywać się raz na kwartał, a monitoring telefoniczny raz w miesiącu (przez rok).
W sytuacjach niosących ryzyko powrotu do destrukcyjnych wzorów picia lub powrotu do poprzednich wzorów picia zaleca się zgłoszenie na konsultację terapeutyczną.